Blog

Forbes pisze o naszej inwestycji Sobieskiego 104

19 Sierpień 2022

Forbes pisze o naszej inwestycji Sobieskiego 104

Piszą o nas! Forbes Polska publikuje artykuł o naszej inwestycji Sobieskiego 104, czyli jak inwestować w dobie inflacji i spowolnienia? Razem można zarobić więcej!

Jak inwestować w dobie inflacji i spowolnienia? Razem można zarobić więcej.

A gdyby tak zrzucić się na inwestycję, a potem wspólnie czerpać z niej korzyści? To pytanie na przestrzeni dekad z pewnością poprzedziło powstanie wielu spółek. Dziś w dobie inflacji, spowolnienia i mało atrakcyjnych lokat pojawia się w nieco innym wydaniu – crowdfundingu inwestycyjnego. Jak inwestować w takim przypadku?

Jak dobrze zainwestować, gdy dzieje się źle?

Jesienią ubiegłego roku w gospodarczej historii Polski rozpoczął się nowy rozdział. Wzrost cen znacznie przyspieszył, co wielokrotnie było tłumaczone postpandemiczną rzeczywistością. W lutym 2022 r. pojawił się nowy, globalny czynnik napędzający ceny – rosyjska agresja na Ukrainę. Jak inwestować, kiedy w gospodarce, geopolityce, nastrojach konsumenckich – tak wiele pesymizmu? To pytanie zadaje dziś wielu. Rosną kredyty, oszczędności topnieją. Dobry pomysł jest więc na wagę złota.

Równolegle do postępującej drożyzny Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się systematycznie zacieśniać politykę pieniężną poprzez podnoszenie stóp procentowych. Ten trend przełożył się na wzrost oprocentowania lokat, jednak w wielu przypadkach, trudno mówić o satysfakcjonujących ofertach. Trudno też oczekiwać, że stopy procentowe będą rosły w nieskończoność. Wśród ekonomistów już pojawiają się prognozy, które wieszczą koniec tej serii. Spowolnienie gospodarcze, a nawet ryzyko recesji mogą sprawić, że w perspektywie kilkunastu miesięcy stopy zostaną obniżone. I co dalej?

Lokata nie daje rady?

- Mam dla pana ciekawą ofertę. Sześć procent na lokacie… - zaczęła pracownica punktu obsługi w jednym z banków. „Nawet siedem procent” – czytam w mailu od opiekuna klienta z konkurencyjnej instytucji finansowej. Obok gwiazdki, dopiski. Szybko okazuje się, że lokata ma limity, a na pierwszą kapitalizację odsetek trzeba poczekać jeszcze wiele miesięcy. Delikatnie mówiąc – sytuacja patowa. Szczególnie, jeśli ciężko odłożone oszczędności topnieją z miesiąca na miesiąc. Bo inflacja robi swoje, bo miesięczne raty zobowiązań rosną, a perspektywy poprawy sytuacji wydają się schowane za horyzontem.

Drogi są zatem dwie. Albo postąpić konserwatywnie, wrzucić pieniądze na lokatę lub lokaty i pomniejszyć skalę utraty ich wartości, albo dobrze je zainwestować. Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. W obecnej sytuacji powiedzenie „czas to pieniądz” nabiera nowego znaczenia.

Spółka celowa

Specjaliści od spółek celowych, mówią czasami, że jest to alternatywa i dla lokaty, i dla kredytu. Jak to możliwe? Popatrzmy, ile nieruchomości zostało wybudowanych lub zakupionych, przez specjalnie utworzone do tego celu spółki. Z jednej strony pozwalają one uruchomić oszczędności, by zarabiały na siebie. Z drugiej zaś stają się możliwością dla tych, którzy kolejnego kredytu nie chcą. Wyobraźmy sobie czterech inwestorów dysponujących kwotą 250 tysięcy złotych każdy. Razem, poprzez specjalnie utworzoną spółkę celową (z udziałami po 25%) mogą np. zakupić mieszkanie o wartości 1 mln złotych i przez lata czerpać zyski z jego wynajmu. W ostatnim czasie, jeszcze lepiej, jeśli kupią biuro w dobrej okolicy i mają w dodatku zapewnionego długoterminowego najemcę.

Co im to daje? Po pierwsze tworzą w ten sposób alternatywę swoim oszczędnościom, które nie lądują na słabo oprocentowanej lokacie, ale realnie mogą pracować na rzecz realnego powiększania majątku. Po drugie, aby zrealizować swój plan, nie biorą kredytu hipotecznego, przez co oszczędzają na odsetkach. Podwójny zysk? Jeśli jest to rzeczywiście przemyślana inwestycja i dobra nieruchomość, na którą zawsze znajdą się chętni i owszem. W sytuacji, w której wszyscy, lub któryś z udziałowców będą chcieli wyjść z inwestycji, zawsze można sprzedać udziały w spółce z uwzględnieniem ewentualnego wzrostu wartości nieruchomości.

Czym jest crowdfunding inwestycyjny?

Na powyższym, prostym przykładzie wyjaśniliśmy, na czym polega istota crowdfundingu nieruchomości. Dodajmy jednak zastrzeżenie, że wcale nie musimy mówić o kilku udziałowcach. Jak pokazują przykłady z polskiego rynku, możliwe jest zaangażowanie w jedną spółkę celową nawet kilkudziesięciu osób fizycznych lub prawnych, przez co realnie zmniejsza się próg wejścia w taką inwestycję.

Na świecie, ale także coraz częściej i w Polsce na tej prostej zasadzie opierają się projekty polegające na zakupie atrakcyjnych gruntów, projekty deweloperskie czy rentierskie. Trudno jednak stawiać jakiekolwiek definicyjne bariery, bo jak widać, ograniczeniem projektodawców może być tylko wyobraźnia i jasno nakreślony biznesplan. Niewykluczone, że ten model będzie stale ewoluował. Na dobrą sprawę zaczął funkcjonować niewiele ponad dekadę temu.

Ile trzeba pieniędzy, by wejść w crowdfunding inwestycyjny?

Osoby zainteresowane crowdfundingiem inwestycyjnym często zadają pytanie – ile muszę mieć pieniędzy, by stać się wspólnikiem, Okazuje się, że bariera wejścia w taką inwestycję wcale nie musi być zawieszona na jakimś astronomicznym poziomie.

Jako przykład warto wskazać tutaj jedną ze stołecznych nieruchomości. Mowa o lokalu biurowym przy ul. Sobieskiego w Warszawie o powierzchni 660 metrów kwadratowych. Nie jest to wprawdzie nowa nieruchomość, bo z 1999, ale wygląda nieźle. Z pewnością spełnia wszelkie standardy nowoczesnej przestrzeni biurowej.

Firma Platinum Towers Management utworzyła już spółkę celową PTM Invest 1 Sp.z o.o. na potrzeby nabycia omawianej nieruchomości. Umowę przedwstępną zawarto 31 maja 2022 roku. Zawarcie umowy ostatecznej nastąpi niebawem, bo 31 sierpnia 2022 r. W tym przypadku próg wejścia został obniżony do absolutnego minimum. Najmniejszy możliwy próg wejścia to… 1%. Wyceniony został za niewiele ponad 60 tysięcy złotych

Projektodawca proponuje inwestorowi tzw. „inwestycyjny starter” z rocznym zwrotem z inwestycji na poziomie 7% (ROI). Od stycznia poziom wrośnie o roczny wskaźnik GUS. Najemca omawianej przestrzeni jest już pewny, stąd właśnie gotowe są i takie obliczenia. Nie jest więc tak, że na pytanie „ile z tego będę miał” pada niejasna odpowiedź w stylu „to się okaże”.

Kiedy pierwsze zyski z crowdfundingu inwestycyjnego?

Odpowiedź na tak postawione pytanie zależy od tego, jakie ustalenia będą obowiązywały w spółce, której wspólnikami będziemy. W przypadku przedstawionej, przykładowej inwestycji, pieniądze mają trafiać na konto wspólnika już od września brco miesiąc wg wzoru 7% dzielone na 12 miesięcy, równa się wartości comiesięcznego przelewu na konto inwestora. Wygląda to lepiej niż kapitalizacja odsetek z lokaty np. raz do roku.

Niemniej, na rynku można spotkać różne modele dzielenia się zyskiem z takiej inwestycji. Dobrze jest, jeśli takie szczegóły ustalone są już na wstępie. Im więcej precyzyjnych informacji, tym większa pewność po stronie inwestora. Pamiętajmy również, że tak, jak za każdym razem nie ma inwestycji bez ryzyka i warto również to zagadnienie omówić wchodząc do spółki celowej. Przede wszystkim warto sprawdzić z kim i na jakich zasadach dzielimy się oszczędnościami i robimy wspólny biznes.

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij i zostań inwestorem.

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz.

Platinum Towers Management
© 2024. Platinum Towers Management. Wszelkie prawa zastrzeżone
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Pliki cookie są używane do personalizacji reklam.
Więcej informacji znajdziesz tu: Google Privacy & Terms